Alternatif basur tedavi yöntemleri

Hemoroidde alternatif tedavi yöntemleri

Bu tedavilerin bir kısmı bilimsel olarak anlamlı olsa da genellikle doğru teşhis konmadan uygulandığı için bir anlam ifade etmez.

Hemoroid Sıcak Uygulama

 ılık su oturma banyosu, sıcak buhar uygulaması, termoforun üstüne oturma, sıcak tuğlaya oturma, ütü ile bölgeyi ısıtma gibi birçok yöntem uygulanır. Hepsinden az veya çok rahatlama şeklinde cevap alınabilir. Makat kaslarında gevşeme yaparak rahatlık sağlar sadece şikâyetlerin geçici azalmasını sağlar hastalığın derecesini etkilemez. Yani hastalığı iyileştirmez geçici rahatlama sağlar. 

Hemoroid Sülük Tedavi

 Daha çok boğulmuş basurda kullanılır. Boğulmuş basur içindeki kan pıhtıları sebebiyle oluşan yüksek basınç sebebiyle ciddi ağrı verir. Yapıştırılan sülüğün 3 ekisi olur. Cildi delerken acı vermemek için salgıladığı lokal anestezi(bölgesel uyuşturucu) ile ağrıyı azaltır, içerdeki pıhtıları emip basıncı düşürerek ağrının dahada azalmasını, sülük alındıktan sonra emerken salgıladığı heparin etkisiyle pıhtılaşma geciktiğinden boğulmuş basurdan kanama devam eder buda basıncın daha da düşmesini sağladığından ağrı ciddi ölçüde azalır. Normal basurda sülüğün herhangi bir faydası olmaz ama plasebo etkisi(iyileşeceğim beklentisi) olabilir. Sülük yapıştırmak yerine hiçbir tedavi uygulanmasa bile boğulmuş basur kendiliğinden 3-7 günde tamamen iyileşip eski haline döner. 

-Jilet atma: Normal basurda hiçbir iyileştirici etkisi olmaz, boğulmuş basurda boğulan kısımdaki kan pıhtılarını azaltarak basıncı düşürdüğünden ağrı hızla azalır. Ciddi enfeksiyona sebep olabileceğinden tehlikeli bir işlemdir.  

https://www.ideaklinik.com/sicak-oturma-banyosu-nasil-yapilir.html

                                                                                               Op.Dr.Atilla KAYA

                                                                                             Genel Cerrahi Uzmanı

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !